top of page

Dönüştürülebilir Mekanlar

Tasarım açısından daha esnek ve dönüştürülebilir mekânlar günümüzde dikkatleri üzerine çekmektedir. Geleceğin mimarisinde de bu anlayışın revaçta olacağı bir gerçek.


Mimarlık, kullanıcıya sınırsız çözümler sunan bir alandır. Dönüşüm, birden farklı işlevi tek bir mekânda toplayıp ihtiyaç doğrultusunda farklı birçok alanda kullanma imkânı sunmaktadır. Mekân algısı tek bir işlevi düşündürtse de uygulanacak akıllıca çözümlerle kolaylıkla birden fazla işlevi kullanıcılara sunabilir. Yaşam tarzları ve teknoloji değişip geliştikçe evlerimiz de değişiyor. Gittikçe küçülen dairelerde çok çeşitli işlevlerin toplanması gerekiyor. İşte bu yüzden küçük mekanlarla uğraşırken büyük düşünmek zorundasınız! Dar alanların düzenlenmesi, yaratıcı çözümler ve teknik bilgi gerektirir.


Akıllı bir proje , birkaç metrekarelik bir daireyi, farklı iç düzenlerin ve çok amaçlı mobilyaların çeşitli işlevlere uygun olduğu ve özgürlük ihtiyacımızı karşıladığı çok amaçlı bir daireye dönüştürebilir .


Şimdi bu çözümlere bir göz atalım:


Çok Amaçlı Mutfak AdasıGörünüşte kompakt bir mutfak alanı, pratik bir mutfak adasından uzanan açılabilir yemek masası sayesinde, bir çalışma masası veya rahat bir yemek alanı ortaya çıkarıyor.Hareketli Tv Ünitesi


Hareketli bir duvar TV ünitesi, raflar ve çekmeceleri içeriyor, aynı zamanda merdivenlerin altında bir depo odası gizleyip, alanı bir mobilya parçası olarak tanımlıyor. Aynı zamanda bir kapı ve bölücü olarak mekanı bölüyor.


Duvarı Açık Oturma Düzenine Dönüştürmek


California'daki Disney Store Genel Merkezi'nin tasarımında mimari ve mobilya işlevi gören modüler sistemler kullandı . Tasarımın çift işlevli öğelerinden bazıları, köpük bloklardan yapılmış iki duvarı olan 20 kişilik bir Blok Konferans Salonu'nu içeriyor. Köpük bloklardan oluşan duvar, şirket genelindeki toplantılar için 200 kişilik oturma sistemi olarak hizmet vermek üzere demonte edilebilir.Ev/Ofis Tasarımı


Japon tasarımcı Yuko Shibata, hareketli bir duvar ve sakinlerin orijinal kat planını değiştirmeden "ev"den "ofise" geçmelerini sağlayan büyük kapılı iki kitaplık ekleyerek bir yerleşim alanını bir ev ofisine dönüştürdü. Switch adı verilen projede, yemek masasının üzerinden kayan bir mobil duvar, aynı masayı paylaşan bir toplantı odası ve bir kütüphane oluşturuyor. Yatak odası alanındaki bir kitaplık, yatak odasını özel tutarken daha büyük bir çalışma alanı oluşturmak için yatak odası ve çalışma alanı arasında bir bölme haline geliyor.


Çözümlerden de görüldüğü üzere katlanabilir elemanlar, hareketli duvarlar, gömme mobilya çözümleri, gizli motorlu sistemler, metal çerçeveler ve hafif malzemeler, dinamik, kompakt bir yaşam birimine yeni işlevler eklemeyi sağlar .


Bu çözümlerle metrekarelerden tasarruf edebilirsiniz ama fikirlerden değil!

470 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

DEPREME PERDE

Comments


bottom of page