top of page

Eskimeyen Güzellik

Geçmişten günümüze gelip popülaritesini hala koruyan , modası hiç geçmeyen ,tüm iç ve dış mekanlarımızda her an karşılaşabileceğimiz bir güzellikten bahsedelim.

16. Yüzyıldan günümüze…


Trabzon
70’lerde yapılmış bir binanın restorasyonu sırasında çektiğim merdiven taşları. Hala sapasağlam.


✨Terrazzo 16. Yüzyılda, İtalya’nın Venedik şehrinde bulunduğu tahmin edilen tarihin belki de en eski çevreci zemin kaplama ürünüdür.

✨İtalyan yapı ustaları, yaptıkları inşaatlarda dökülen granit, mermer ve taş parçalarını kullanmak için bir çözüm arayışı içindeydiler. Çözüm olarak çimento harcının içerisine bu malzemeleri atarak dekoratif bir yüzey elde ettiler ve bu yöntem yüzlerce yıl kullanıldı.

✨Yüzyıllar geçtikçe yeni araçlar ve teknikler ile bu zemin kaplama teknolojisi gelişmiş olsa da fikir hala ilk başlardaki çıkış hali ile aynı şekildedir.
Günümüzde de hala tasarımcıların sıklıkla tercih ettiği bir malzeme olarak popülerliğini koruyor.

✨Terrazzo ile duvar ,zemin,dekoratif obje ,mobilya olarak hem iç hem de dış mekanlarda karşılaşabilirsiniz .“Hem estetik ve uzun ömürlü hem de çevreci ve az maliyetli”


  • Anti bakteriyel özelliğe sahiptir. Bu sayede hijyenik bir kullanım sağlar.

  • Kaplama, uygulama, bakım ve tamir masrafları açısından en az maliyete sahip üründür.

  • Fiziksel ve kimyasal darbelere karşı dayanıklıdır. Uzun yıllar ilk günkü gibi kullanılabilir.

  • Temizlenmesi kolaydır.Terrazzonun hala bu kadar sık karşımıza çıkmasının 4 temel nedeni vardır.


Yenilmez Dayanıklılık : Yüzyıllar önce Avrupa, Asya ve Orta Doğu'da kurulan Terrazzo döşemeler bugün bile her zamanki gibi canlı görünüyor. çatlamaz, zamanla parlaklığını kaybetmez, kimyasallara karşı dirençlidir. • Kolay Bakım : Gözenekli olmadığından günümüzün epoksi terrazzo temizliği çok az çaba gerektirir. Doğal eklemsiz yüzeyi bakteri üremesini desteklemez.

• Çevreye Zarasızdır : Terrazzo zemininiz hiçbir zaman bir yerlere gömülmez, aynı zamanda mevcut agregaların tamamı geri dönüşüm malzemelerinden elde edilir.

Sınırsız Tasarım Seçenekleri : Terrazzo, mermer, kuvars, granit, cam veya başka taştan yapılmış yongalardan oluşan kompozit bir malzemedir ve beton veya epoksi reçinesi ile birlikte kullanılır. Bu elementlerin bir karışımı olduğu için, terrazzo yapımında seçenekler sınırsızdır. Siz yeterki hayal edin.
@interiors_aysebetulturan
81 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

DEPREME PERDE

Comments


bottom of page