top of page

İç Mekanda AydınlatmaAydınlatma ,bir iç mekan tasarımının en önemli öğelerinden biridir. Çok özel ve detaylı düşünülmüş bir iç mekan oluşturabilirsiniz ama aydınlatma mekan içinde yetersiz ise tasarımınız sönük kalabilir. Aynı şekilde üzerinde çok düşünülmeden tasarlanmış bir iç mekanda öyle aydınlatmalar kullanırsınız ki mekan sizi kendine çeker.

Peki bir mekanı bu kadar etkileyen aydınlatma derken neyden bahsediyoruz ? Bir iç mekanı aydınlatma ile farklılaştırmak için neler bilmeliyiz ? Hepsini açıklayalım.

Aydınlatma deyince aklımıza doğal ve yapay aydınlatma gelir , doğal aydınlatma mekanın gün içerisinde maruz kaldığı doğal ışıktır, yapay aydınlatma ise akşam saatlerinde maruz kalınan ışıktır.

Bu aşamada bizlere düşen en büyük görev doğal ve yapay ışığın geliş açısını, miktarını, yayılımını, rengini ve konumunu ayarlamaktır. Bu maddeler arasında sizlere açıklamak istediğim renk konusu üzerinden birkaç örnek vermek istiyorum;

Aydınlatma da renk , aydınlatmanın direk olarak etkilediği yüzeyler üzerinde artı ve eksi sonuçlar yaratabilmekte .

Örneğin: Geniş ferah bir iç mekan tasarladınız sıra aydınlatma seçimine geldi , aydınlatma da kullandığınız koyu renkler mekanın daha küçük algılanmasına sebep olur.

Genel aydınlatmaya ek olarak iç mekanda kullandığımız gizli aydınlatmalar iç mekan renklerini yumuşatıcı bir etkiye sahiptir.

İç mekan aydınlatmasında en önemli ögelerden biriside odaktır. Mekan içerisinde vurgulamak istediğiniz öne çıkarmak istediğiniz bir duvarı veya bir tabloyu sıva üstü spotlar , yön değiştirebilme , kendi aksı üzerinde hareket edebilirliği gibi özellikleri sayesinde öne çıkarılmak istenen objeye hizmet edebilmekte. Ancak ışığın ,objenin çevresinde bulunan yansıtıcı yüzeylere çarpıp dağılmasını engellemek için bu yüzeylere 30 derece açı ile yerleştirmeniz gereklidir.

Peki , yapay aydınlatmaları doğru kullanmak bizim elimizde fakat doğal aydınlatmaları nasıl kullanmalıyız ? dediğinizi duyar gibiyim , elbette doğal aydınlatmaya da belli bir oranda müdahale edebiliriz. İç mekanda kullandığımız perde, stor ya da güneşlik ile doğal aydınlatmanın etkisini arttırabilir ve azaltabiliriz. Doğal aydınlatmayı en etkili kesmenin çözümü ise dış cephede kullanabileceğimiz panjur sistemidir.

Son olarak , aydınlatmanın bir iç mekandaki en önemli rollerinden birisi de mekandaki fonksiyonudur. Aydınlatma bir amaç için iç mekanlarda yer almalıdır. Avize gibi sarkıt aydınlatmalar sırf hoş görüntüsü için mekan ortasına yerleştirilmemelidir.

Işığın mekana genel dağıtımının dengeli olması ,merkez de yer almasının en önemli sebebidir.146 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

DEPREME PERDE

Commentaires


bottom of page