top of page

İç Mimari Proje Deneyimlerim#1: Tozpembe Detaylı Minimalist Daire; CATFLAT APARTMENT


Rusya’da 2021 yılında Line tasarım stüdyosu tarafından tasarlanan 1+1 daireyi incelemek istiyorum bugün. Daire 43 m2 olup tasarımcıları Lenko Mikhail, Korablev Grigory’dir. Bu daire şehrin tarihi ve çok yeşil bir bölgesinde yer almaktadır.


Mimarların açıkladığı konsept tasarımda şöyle anlatmışlar; “İç kısım, özünde tek renklidir. Ağaç sıcaklığını ve ruh halini verir. Ve sadece pembe renk, kesilmiş bir kek parçasının doldurulması gibi, uzayda mutfak alanını gösterir. Toz pembe, daire sahibinin karakteri ve tutumu ile çok uyumludur.” Müşterinin kişisel özellikleri, karakterini proje yansıtmaları da bende farklı bir his bile uyandırdı ne yalan söyleyeyim.

İç mekanın fonksiyonel ve yapısal özelliklerine gelecek olursak bu dairede avantajı; aydınlık olması, küçük olmasına rağmen yüksek tavan yapısı, 3 metreden büyük pencereleri ve güzel bir terasının olmasıymış.


Giriş bölümünde depolama alanı için bir asma kat düşünülmüş; dış giyim için gardırop için(galiba vestiyer gibi bir şey) ve buraya özel bir merdivenle çıkılan bir asma kat. Aslında bu benim hoşuma gitti. Mutfak ve koridor arasında duvarın bir kısmını kaldırarak girişten salona akıcı bir alan oluşturulmuştur. Ayrıca doğal ışığın odaya girmesine izin vermek için banyodan yatak odasına pencereyi kestiler ve yatak odasındaki tavan açıklığını genişlettiler.


Mutfak-oturma odasının birleşik alanında mutfak, toz pembe renkte yekpare bir hacim belirlenmiş ve dairenin sakin iç kısmına renk vurgusu eklenmiş. Yaşam alanı minimalist, sürgülü panoramik kapının arkasında tam teşekküllü bir dinlenme yeri olarak kullandıkları geniş ve ferah bir balkon vardır.


Oluklu camlı tavana açılan şeffaf bir kapı, yatak odasının girişi olup, ışık akışlarının koridora girmesine izin verir ve camın dokusu nedeniyle mahremiyeti korumaktadır. Yatak odasının alanı, bir uyku yeri ile okuma yeri, pencerenin yanında çok miktarda yeşillik bulunan bir çalışma alanını birleştirmektedir.

Banyoya açılan şekillendirilmiş pencere, daha önce kapalı olan alana doğal ışık olasılığını açmış olup ve dağınık gün ışığı ile doldurmaktadır. Sandalyeler hariç tüm mobilyalar, aydınlatmalar mimarlar tarafından tasarlanmış ve yapılmıştır.
59 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

DEPREME PERDE

Comments


bottom of page