top of page

İÇMİMARİ STİLLER VE KONSEPTLER -İSKANDİNAV STİLİ

İskandinav tasarımı, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkan ve 1950'lerde Danimarka, Finlandiya, İzlanda, Norveç ve İsveç'in beş kuzey ülkesinde gelişen, sadelik, minimalizm ve işlevsellik ile karakterize edilen bir tasarım hareketidir. Açık renkler özellikle beyaz tercih edilmektedir. İskandinav iç tasarımı, şık, modern dekorun sıcak ve davetkar bir his uyandırması için dokular ve yumuşak tonların bir karışımını kullanan minimalist bir tarzdır. İşlevsel, güzel ve rahat olan temiz çizgileri, kullanışlılığı ve basit mobilyaları vurgular.


İskandinav tasarım stilini yakalamak için hatırlanması gereken temel özellikler şunları içerir:

  • Her şeyi hafif, havadar ve saf tutmak için sessiz bir nötr renk paleti.

  • Modern dokunuşlu, pürüzsüz ve yuvarlak kenarlı mobilya parçaları belirgin olmalıdır.

  • Doğal aydınlatma, İskandinav evlerinde büyük bir EVET'tir; bu nedenle pencere uygulamaları minimum düzeyde tutulmalıdır.

  • Yumuşak dokuların kullanımı, daha davetkar ve davetkar bir atmosfer yaratırken derinlik katacaktır.

  • Ahşap ve bol miktarda ahşap… artı deri, rattan ve organik kumaşlar, daha yaşanabilir ve otantik olarak hoş bir hava için olmazsa olmazdır.

  • Mobilyalardan aksesuarlara kadar her şeyi basit ve işlevsel tutun. Daha az dağınıklık, daha geniş ve daha aydınlık bir iç alan anlamına gelir.


Hygge ve İskandinav Renkleri

Hygge, her Yıl Dünyanın En Mutlu Ülkesi Seçilen Danimarka'dan Mutluluğun Sırrı, İskandinav ev dekorunu diğer stillerden ayıran şeydir. Yani, sıcaklık, memnuniyet ve rahatlık duygularını teşvik eden bir ortam yaratmak. Kelime Danimarka'dan gelse de, birçok İskandinav evi aşırı süslü olmaksızın aynı rahatlatıcı öze sahiptir. “Samimi ortamlar yaratma sanatı” , “Ruhun sıcacık hissetmesi”, “Tüm dert, sıkıntı ve sinir bozucu şeylerden uzak olma durumu”, “Rahatlatıcı ve mutluluk veren şeylerden keyif alma” , “En sevdiklerinle birlikte olma durumu” olarak benimsenen felsefedir.

İskandinav iç mekanları, tam olarak doğru miktarda mobilya ve dekor içerir - ne eksik ne fazla. Aynısı Scandi renk şemaları için de geçerlidir. Tipik İskandinav renkleri, beyazlar, griler, siyah ve mavi vurgulara yapışan paletlerle sakinleştirici ve nötrdür. Tarz ayrıca İskandinav ülkelerinin kışlık manzarasını ve gökyüzünü de yansıtıyor.
184 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

DEPREME PERDE

1 commentaire


Yağız Temiz
Yağız Temiz
14 sept. 2021

Resmen hayran oldum bu makalelerin devamını bekliyorum SIKI TAKİPÇİNİM

J'aime
bottom of page