top of page

MİMARİDE ENDÜSTRİYEL TASARIM


Endüstriyel iç tasarım, 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında inşa edilen fabrikalardan ilham alır. Yıllarca dayanacak şekilde tasarlanmış tuğla, beton, demir ve çelikten oluşan binalar tamamlanmamış bir görünüm sunar . Bu geniş, düzenli alanlar, daha fazla işi başarmak için daha fazla personel yerleştirmeye odaklanmıştır. Geniş açıklıklar ve tamamlanmamış görünüm bu stilin doğmasında etkili olmuştur diyebiliriz.

Endüstriyel İç Tasarım Nedir?


Birçoğunun gizlemeye çalıştığı yapı malzemelerini gururla sergilemek endüstriyel tasarımın odak noktasıdır. En ince ayrıntısına kadar tasarlanmış evlere ham, bitmemiş bir görünüm kazandırır. Bu stil işlevsel mobilyaların titizlikle seçilmesiyle yakalanabilir. Dünya çapında çatı katı dairelerinde, modern evlerde ve ticari alanlarda kullanılan endüstriyel tasarım, nötr tonları, geri dönüştürülmüş nesneleri, ahşap ve metal yüzeyleri sergiliyor.


Sonuç: Gerçek bir endüstriyel hissi, topraktan cilalıya kadar çeşitli diğer stiller ile birleştiren bir "depo görünümü" diyebiliriz. Bu görünüm sadece "bitmemiş" alanlar için değildir. Aslında, lüks iç mekanları tercih eden birçok tasarım meraklısı, paslanmaz çelik yüzeyler, metal aydınlatma armatürleri ve eski mobilyalar gibi özellikler aracılığıyla endüstriyel stili evlerine dahil ediyor.

Endüstriyel İç Mekan Tasarımının Temel Özellikleri


.Açık Boru ve Kirişler


Endüstriyel iç tasarımın en önemli unsuru, borular ve kirişler gibi insanların gizlemeye çalıştığı unsurların, görünür kılınmasıdır. Eski endüstriyel alanları (fabrikalar gibi) konut yaşamına dönüştürmek zor olabilir, ancak birkaç ham unsuru açıkta bırakmak, binanın güçlü enerjisini ortaya çıkarırken; bir yandan farklı bir tarz yakalayarak sınırların dışına çıkabilir; bir yandan da daha fazla inşaatı ortadan kaldırabilirsiniz.
Bir zorunluluk olarak başlamış bu mimari tarz, aranan bir stil haline geldi ve birçok tasarım tutkunu artık özellikle bu "tamamlanmamış" görünümü yakalamaya çalışıyor.
Duvarların ve tavanın parlaklığı, aşağıda gösterildiği gibi boruların metaliyle keskin bir kontrast oluşturduğundan, açıkta kalan borular tamamen beyaz alanlar için harika bir seçim olabilir.
Metal boru ve kanalların yanı sıra duvar ve kapılarda metal varlığı da endüstriyel tasarımın bir diğer önemli özelliğidir. Aşağıdaki görseldeki gibi bir tasarım hem maliyet açısından hem de metal ve ahşabın mükemmel uyumu sayesinde kurtarıcınız olabilir.
Endüstriyel görünümü yakalamak isteyen kullanıcılar, kullanılmayan ya da antikacılardan buldukları eski parçalarla bu tasarımı gerçekleştirebilir. Evinizde kullanılmayan eski eşyalarınızı ya da antikacı gibi yerlerden edinebileceğiniz nesneler yeni bir tasarıma dönüşebilir.


.Endüstriyel Tasarımın Dokusu Ve Rengi


Grenli, topraksı ahşap ile pürüzsüz, parlak metalin keyifli dokusal etkileşimi, endüstriyel tarzdaki evler arasında yaygın olarak kullanılan, endüstriyel iç tasarım trendidir.


Endüstriyel tasarım tarzı; açık tuğlalar, betonarme, çelik kirişler veya kolonlar, paslanmaz çelik ve bitmemiş ahşap, geniş ve büyük pencereler, yüksek tavanlarıyla öne çıkar.
Renk paletini konuşacak olursak eğer, işlenmemiş pürüzlü yüzeylerin hakimiyetini nötrlemek için sıcak, doğal tonlar kullanılır. Gri ve tonları, net ve temiz bir görünüm kazandırmak için beyazla kullanıldığında iyi bir görünüm ortaya çıkar.


Zeminlerde, genelde taş ve cilalı beton malzeme kullanılır. Bu, endüstriyel iç dekor temasına mükemmel şekilde uyan, pratik ve ekonomik bir seçenektir. Kalınlık, kusurlar ve yamalar, endüstriyel stildeki bir evde fark yaratır. Buna karşın, eskitilmiş masif ahşap zeminler de yoğun metal aksesuarlarla kullanıldığında, endüstriyel tasarımın vazgeçilmezlerinden olabilir.

.Ahşap ve Metal Yüzeyler Endüstriyel İç Mekan Tasarımında Önemli Bir Yere Sahiptir


Endüstriyel tarzda iç mekanlarda ahşap ve metal yüzeyler oldukça göze çarpar. Bu mekanlar için toprak tonlarının ve nötr tonların popüler olması bir sürpriz değil. Mekan her ne kadar dağınık ve karmaşık görünse de renk paletinin kahverenginden, açık griye yumuşak geçişi göz yormaz.
Metal sandalyelerle kombine edilmiş ahşap bir masa. Açıkta kalan borular ve kanallar... Paslanmaz çelik tezgahlı bir mutfak… Bu endüstriyel unsurlar, endüstriyel tasarımın olmazsa olmazlarından…

Endüstriyel tasarım meraklıları genellikle gri gibi renklerin kullanımıyla metalik bir his ararlar. Yıpranmış gri duvarlar, çelik görünümünü ön plana çıkarır.

.Endüstriyel Tasarımın Destekleyici Unsurları: Vintage Mobilya Ve Aksesuarlar


Endüstriyel tasarımda metal ve ahşabın ne kadar yoğun kullanıldığını artık biliyoruz. Endüstriyel tasarımda kullanılan mobilyalardan bahsedecek olursak. Yine aynı şekilde mobilya seçimlerinin eskitilmiş ahşap ve metalden oluşması mekanı bu tarza yaklaştıran unsurlardan olacaktır.
Eski mobilyalara ek olarak, endüstriyel evlerde antika aydınlatma armatürleri ortaya çıkıyor ve tavandan sarkarken yıpranmış bir hava katıyor..
Görüldüğü gibi endüstriyel tarz birçok farklı yolla yakalanabilir. Bitmemiş ve ham bir görünüm oluşturmak için ahşap, metal, açık alanlar, nötr tonlar ve eski görünüm veren mobilyalar mekanı bütünleştirir. Tavan ve duvarlardaki açıkta kalan borulardan ahşap ve metal mobilyalara ve kolon ve kirişlerin çıplak görünümüne kadar, mekanda endüstriyel bir görünüm elde etmenin birçok yolu vardır.


757 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

DEPREME PERDE

Comments


bottom of page