top of page

MİNİMAL BİR TASARIM ÖNERİSİ: DOOOR KATLANIR KAPI TEKNOLOJİSİ

Dooor katlanır kapı teknolojisi genç bir girişimci olan Francesco Mascarucci'nin tasarımıdır. Francesco bu tasarımı dedesi tarafından 1962 yılında kurulan katlanır kapı teknolojisinde uzmanlaşmış DOOOR aile şirketinin deneyimlerinden faydalanarak tasarlamıştır.


Aslında katlanır kapı teknolojisi, 1950'li yıllarda dönemin mimarları tarafından modern konut projeleri hakkındaki fikirlerinden esinlenerek ortaya çıkmıştır. Tasarımdaki temel amaç; istenilen yerleşime göre bir kapalı alanı açmak, bölmek veya perdelemek için kullanılabilecek bir cephe aksesuarı fikridir.


Dooor katlanır kapı teknolojisi bahsettiğimiz eşsiz fonksiyonel özelliklerle beraber; estetik görüntüsü, yeni uygulama teknolojileri ve ileri teknoloji kaplama malzemelerinin kullanımı ile mekanları birbirine bağlayan minimal ve dekoratif bir çözüm önerisi olarak yeniden karşımıza çıkıyor.Kullanıcı isteklerine göre tasarlanabilen Dooor Katlanır Kapılar; istediğiniz boyutlarda, alternatif açıklık çözümleri ve dilediğiniz renk paletinde uygulanabilme imkanını sunuyor. Çok çeşitli alternatif çözüm önerileri ile her mekanda hatta yatak odası veya banyo gibi ıslak hacimlerde bile kullanılabiliyor.Sürgülü bir sistemi olan bu kapılar aynı zamanda alandan tasarruf sağlar, mekanları çok daha kolay birleştirip süreklilik yaratır ve ışığın bir mekandan diğer mekana geçişine izin verir. Kullanıcı isteğine göre yada mahremiyet gerektiği durumlarda dilediğiniz zamanda kapatılabilirler.


Bu ürünün detayları o kadar iyi düşünülmüş ki uygulandıkları mekanda önemli bir dekoratif mobilyaya dönüşmektedir. Ayrıca mekanda sayısız avantajlar sunmaktadır. Bunlar; mekan içerisine ulaşım kolaylığı, mevcut alanın maksimum seviyede kullanımı, dar alanlarda tasarımcılara çok daha fazla tasarım seçeneği sunması gibi önemli faktörleri sayabiliriz.


Özetlemek gerekirse; şıklıktan, sadelikten, zariflikten, modern tasarımlardan ve pratik çözümlerden zevk alıyorsanız bu tasarımı yaşam alanlarınızda kullanmanızı tavsiye ederim.

72 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

DEPREME PERDE

Comments


bottom of page