top of page

MUTFAKTA İÇ MİMARİ AKIMLAR

MİNİMALİST AKIM


Beyaz ve sadeliğin ön plana çıktığı minimalist mimari akım şüphesiz modern zamanda mutfakta en çok tercih edilenlerden biri. Bu sadeleşme akımı ile mutfakta açık ve pastel tonlar öne çıkarken fonksiyonelleşmeye daha çok önem verilir. Sık sık ahşap kullanımına başvurularak ortamda sıcak bir hava yakalanmaya çalışılır. Beyazın hakim olduğu bu mutfaklarda bulunmak yalınlık, saflık duygusu hissettirir. Dolaplarda beyaz kullanımı ise mutfağı daha temiz ve ferah gösterir.
KLASİK AKIM


Daha ağır tarzda ve geniş mobilyaların kullanıldığı klasik akımda genelde koyu bir duvar ya da yer tercih edilirken mutfak dolapları bej gibi açık renklerden yapılır. Dolap kapaklarına işlemeler yapılır ve dolap kulpu da büyük tercih edilir. Genel düzende simetri ve kahverengi tonları hâkimdir. Bu mutfaklarda ışıltılı avizeler, büyük aksesuarlar tamamlayıcı unsur olarak kullanılır.
RUSTİK AKIM


Ahşap, taş ve tuğlanın göze çarptığı rustik akım özellikle kırsal konutlarda yer alan mutfaklara uyum sağlar. Eski, sıcak ve organik bir hava katar. Canlı renklerden uzak ham bir görüntü oluşturur.
EKLEKTİK AKIM


Farklı stildeki parçaların aynı ortamda buluşmasıyla ortaya çıkan eklektik akım mutfakta da kendini hissettirir. Renklerin olduğu kadar dokunun da ön plana çıktığı bu tarzı mutfağınıza yansıtmadan önce kendi zevklerinizi çok iyi tanımalısınız aksi halde gözü çok yoran ve stilinize hiç de uymayan bir mutfağa sahip olursunuz. Eklektik akımda her renk baskın olmaya çalışır ama aşağıdaki mutfak gibi zıt renkleri bir arada kullanarak göze hitap edebilirsiniz.103 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

DEPREME PERDE

Comments


bottom of page