top of page

RENK VE MEKAN

Renklerle tanışmamız, Dünyamızın bütününü oluşturması ile başlamıştır. Gökyüzü, doğa ve çevremizdeki renkler buna iyi bir örnektir. Hiçbir rengin, “iyi, kötü, arılık, mutluluk, neşe umutsuzluk, sonsuzluk” vs. gibi bir içsel anlamı ve bunun bir gerçekliği yoktur. Renklere anlamları ve duyguları, Toplumlar ve insalar yükler.


İç mimari tasarımda, önemli tasarım parametrelerinden biri olan “renk”, mekana kimlik kazandırmak ve mekan algısı açısından oldukça önemlidir. Renk kullanımı iyi planlanmazsa istenilen renk kullanımından farklı bir sonuç ile karşılaşılabilir. Bu nedenle renk kullanımı için mekan türüne bağlı olarak bir renk düzeni kurulmalı ve mekan algılamayla olan ilişkisi planlanmalıdır.


RENKLERİN MEKANA ETKİSİ


Beyaz saflığın ve temizliğin temsilidir, gün ışığı altında mekana ait tüm kusurlar görünür. Beyaz yüzeyler üzerine düşen ışığı yansıtır; beyaz yüzeylerin parlak olması durumunda ışığın kontrolsüz yansıması kamaşmaya neden olabilir, bu dikkat edilmesi gereken bir unsurdur.Siyah, ışığın yokluğunu temsil eder, mekandaki sınırların görünürlüğünü azaltır. Mekanı olduğundan daha alçak, dar ve basık algılatır. Siyah yüzeyler üzerlerine düşen ışığı yansıtmadığı için ortam koyu, karanlık, durağandır, daha fazla aydınlatma elemanı kullanımı ile bu sorunların önüne geçilebilir.Kırmızı gücü, neşeyi ve mutluluğu harekete geçirir, kullanıldığı mekanda dinamik, canlı bir etki yaratır. Negatif yüzüyle, koyu ve mat bir kırmızı korkuyu, aşırı öfkeyi açığa çıkartır, kan basıncını arttırır. Dengeli renk kullanımı ve farklı kombinasyonlarda kullanılarak istenilen etki mekanda kullanılabilir.Turuncu enerji verir, yaratıcılığı ve hırsı harekete geçirir, sıcak bir atmosfer huzursuzluk nedenidir.


Sarı bilgeliği, sezgisel kavrayışı ortaya çıkartır, kullanıldığı ortamda dikkat çekici bir etki yaratır. Negatif yüzüyle sarı, çok parlak ve dikkat çekici olduğundan sinir sistemini fazla uyarır, rahatsızlık verebilir.
Yeşil bedensel ve zihinsel açıdan yorgunluğu gideren huzurlu ve dingin bir ortam yaratmak için kullanılan bir renktir. Ancak, yeşil baskın olarak kullanıldığında sakinlik temsili tembelliği çağrıştırabilir, koyu yeşil sıkıcı, tedirgin edici bir ortam yaratabilir.
Mavi sakinliğin, umudun, uyumun rengi olarak bilinir, bu özelliğiyle sessiz ve sakin bir ortam yaratmak istenildiği ortamlarda tercih edilir. Negatif açıdan koyu mavi, hüzün ve iç karartıcı bir etki yaratabilir, mekan donuk, statik, sıkıcı hissedilebilir.


269 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

DEPREME PERDE

Commentaires


bottom of page