top of page

SERAMİK KULLANIMI VE SEÇİMİ

Başta ıslak zeminler olmak üzere yaşam alanlarımızın çoğu yerlerinde seramikler ön plana çıkmaktadır.

Peki nedir seramik ,doğru kullanım alanları nerelerdir ? Rengi, dokusu, kalınlığı seramik seçiminde etkilimidir ? Bunların hepsine gelin beraber bakalım.

Seramik kelime kökeni olarak Yunanca keramikos olan çömlekten (pottery) gelse de çok daha fazlasını barındırır. Seramik malzemeleri tanımlarken ne olduğundan ziyade ne olmadığına bakarak tanımlarız. Seramik, ilk olarak şekillendirilmiş ve daha sonra yüksek sıcaklıklara ısıtılarak sertleştirilmiş, metal veya metal olmayan bileşiklerden oluşan inorganik metalik olmayan malzemedir. Genel olarak sert, korozyona dayanıklı ve kırılgandırlar.


Peki Seramik Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Öncelikle seramiği nerede kullanacağımıza karar vermeliyiz eğer dış mekanda kullanacaksak , dışarıdaki hava koşullarına maruz kalan yüzeylerde su emme katsayısı düşük olan seramikleri tercih etmeliyiz. İç mekanlara özel üretilmiş duvar seramiklerini dış cephe ve zemin yüzeylerinde kullanmayın. Porselen seramikler soğuk hava şartlarına

ve yoğun trafiğe daha uygun malzemelerdir.

Seramik seçerken ve alırken sorulan en önemli sorulardan biri , zemin seramiğini duvarda kullanabilir miyiz ? Doğru yapıştırıcı ile kullanabiliriz , fakat zemin seramiklerinin duvar seramiklerine oranla daha dayanıklı ve ağır olması sebebiyle zemine döşenen seramik duvara döşenirse duvara taşıyamayacağı kadar ağır bir yük binmesine sebep olabilirsiniz. Önceliğimiz her zaman duvar seramiğinin duvara zemin seramiğinin zemine döşenmesi olacaktır.

Bu nedenle doğru seramik seçiminin yanı sıra doğru yapıştırıcı kullanmanın gerekliliğini de aklınızda tutun.

Küçük ebatlı seramiklere uygulanan yapıştırıcılar büyük ebatlı seramikleri taşıyamaz.


İç Mekanda Seramik Kullanımı

Islak zeminlerde yüzeylerin ölçülerini aldıktan sonra seramiklerin kare mi, dikdörtgen mi yoksa başka bir formda mı olacaklarına karar vermek gerekir. Mekanı hangi yöne doğru uzun veya geniş göstermek istiyorsak, dikdörtgen karoların uzun kenarını bu doğrultuda yerleştirmek bize avantaj sağlayacaktır.

Açık tonlar kullanarak daha büyük algılatabileceğiniz mekanlarda bir duvarı daha koyu renkte bir seramik ile kaplatarak derinlik duygusunu artırabilirsiniz.

Son olarak seramik seçiminde en çok dikkat etmemiz gereken bir konuya değinmek istiyorum : İnsan yoğunluğunun fazla olduğu alanlarda (Cafe , Avm , Mağaza,) mat yüzeyli seramik seçimi en doğru seçim olacaktır sebebi ise mat yüzeyli seramiklerin temizliğinin daha kolay olması ve kaygan seramiğe göre daha güvenilir olmasıdır.

Aynı şekilde suyla temas halinde olan mekanlar örneğin ıslak zeminlerde de mat seramikler tercih edilmelidir.

Peki parlak seramiklerimi hiç mi kullanamayacağız dediğinizi duyar gibiyim :)

Parlak seramikler mat seramiklere oranla daha kendini gösteren bir yüzeye sahiptir. Ancak kaygan olması sebebiyle mat seramiğin bir adım gerisinde durmaktadır. Bu sebeple parlak seramikleri duvarlarınızda , Tv alanlarınızın arkasında tercih edebilirsiniz...

İÇ MİMAR \ SENA KILIÇ

61 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

DEPREME PERDE

コメント


bottom of page