top of page

İÇMİMARİ STİLLER VE KONSEPTLER -BOHEM STİLİ

Bohem stili 19. yüzyılda Paris, Fransa'da başladı. Genellikle yaratıcılığın paradan daha değerli olduğuna inanan gezginler, yazarlar, sanatçılar vb. gibi özgür ruhlu, normlara meydan okuyan bir yaşam sürenlerden ilham alır. Burjuva beklentilerine alternatifler aramak için Paris'in düşük kiralı Roman (çingene) bölgelerine taşındı. Kültürlerin bu yakınlaşması, yaratıcı bir yaşam arayışında zenginlik arayışının terk edildiği bir tür serseri yaşam tarzına yol açtı.


Bohem tasarımı, farklı felsefelerden, dünyanın çeşitli yerlerinden ve yaşam tarzlarından birçok farklı şeyi bir araya getirmekle ilgilidir. Blakeney, "Kültürel karışıma ve sanatsal duyarlılığa dayanan özgür ruhlu bir estetiktir" diyor. Bohem tarzı, dünyanın birçok bölgesinden nesneleri, renkleri ve desenleri birleştirerek bu yaşamı yansıtır. Gerçekten kendinize ait bir stil arıyorsanız Boho tam size göre olabilir.

Bohem dekorasyon söz konusu olduğunda hiçbir kural olmasa da, metalik ve mücevher tonları gibi sıcak toprak renkleri de yaygındır. Temel renkler için koyu kahverengileri, yeşilleri ve grileri düşünün ve ardından doygun mor, ateşli turuncu ve elektrik mavisi ile aksesuarlar ekleyin. Renkleri birleştirmek bu stili benzersiz kılan şeydir.

Desenleri ve dokuları karıştırmaktan çekinmeyin ve mutlaka geleneksel bir şekilde bir araya gelmesi gerekmeyen stilleri kullanmaktan korkmayın. Kamboçya'dan Ikat veya Orta Asya'dan Suzani gibi dünyanın dört bir yanından boyanmış tekstiller ve desenler kullanarak mekana eğlenceli ve egzotizm hissi verin. Birbirinden bağımsız aksesuar ve desenlerle birlikte dilediğiniz kadar bitkiyle bu tarzı yakalamanız çok kolay.
67 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

DEPREME PERDE

Comments


bottom of page