top of page

Dekorasyonda Minimalist Esintiler

Mies Van der Rohe'nin ünlü sözü ‘’Az çoktur’’ ya da orijinal deyimiyle ‘’Less is More’’ felsefesini duyanlarınız vardır elbette. Minimalizmin ilkeleri de bu söze dayanır diyebiliriz.


Sanat eserlerinde, tasarımda, mimaride ve dekorasyonda karşılığını bulan minimalizm, aslında bir yaşam felsefesi. Bu felsefeyi yaşamınıza olduğu gibi evlerinizin dekorasyonuna da yansıtabilirsiniz.
Minimalizm Nedir?


Kökeni 1960’lı yıllara kadar giden minimalizm, modern sanatlarda sadelik ve nesnelliği ön plana çıkaran bir akımdır. ABC sanatı ve modern sanat gibi adlarla da anılır.


Minimalist bir evde sadelik ve bir düzen söz konusudur. Gösterişe sahip olan her türlü eşya ve aksesuar bu yaşam felsefesinden uzak olduğu için evlerde kullanılmaz. Bu evlerde büyük avizeler, gösterişli mobilyalar, çok renkli ve canlı desenlere sahip eşyalardan uzak durulur.


Minimalist Tasarım Anlayışına Sahip Bir Ev İçin Öneriler:


1) Fazlalıklardan kurtulun!


İşe eşyalarınızı azaltmakla başlayabilirsiniz. İşinize yaramayan eşyalarınızla vedalaşmanın bence tam vakti! Örneğin masanızın ya da raflarınızın üzerindeki kullanmadığınız fazlalıkları kaldırabilirsiniz.


2) Vurgu noktası belirleyin


Eşyalarınızdan kurtulun derken her eşyanızdan da kurtulmak zorunda değilsiniz tabi ki. Bu konudaki mihenk taşı fazlalıktan daha doğrusu aşırılıktan kaçınmak. Mesela duvarlarınıza küçük küçük çok sayıda tablolar, çerçeveler asmaktansa, bir tane büyük ve etkili bir sanat tablo asabilirsiniz.


3) Duvar rengi seçiminde açık tonlara gidin


Açık renk duvar boyaları, evinizde taze ve ferahlatıcı bir görüntü yaratır. Örneğin beyaz duvarlar, aynı zamanda minimalizmin yoğun olarak benimsendiği İskandinav ve Japon kültürlerinde sıklıkla tercih edilir. Bu dekorasyon trendi, evinize ekstra aydınlık katacaktır. Bunu kullanacağınız farklı renkte eşyalarla da renklendirmeniz mümkün.


4) Mobilya seçimine dikkat edin


Mobilya seçiminizde de duvarlarınızdaki sadeliğe uyacak tonlar seçmeye çalışın. Beyazlar, griler, toprak tonları sizin için ideal seçimlerden olabilir. Ayrıca abartıya kaçmadan sade tasarımlara sahip mobilyalar da bu noktada sizin için doğru bir seçim olacaktır.Bonus 1: Size minimalizm konusunda harika bir belgesel önerim var. "Minimalizm: Önemli Şeylere Dair Bir Belgesel" Bu belgesel minimalizm yaklaşımıyla hayatlarında değişiklikler yapan insanların düşüncelerini ve deneyimlerini aktardıkları bir belgesel. İzlerken eminim siz de kendinize pay çıkaracaksınız.


Bonus 2: Bu konuda size bir isim önerim de var. Marie Kondo, bilinen diğer adıyla Konmari, Japon düzenleme uzmanı ve yazar. Kondo, düzenleme ve organize etme üzerine dört kitap yazmış ve milyonlarca satış gerçekleştirmiştir. Fazlalıklardan kurtulma konusunda size ilham verebilecek bir isim.


208 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

DEPREME PERDE

Comments


bottom of page