top of page

Doğal Işık Olmayan Karanlık Bir Oda Nasıl Aydınlatılır?

Güncelleme tarihi: 20 Eyl 2021


Çoğu insan, bir odada estetik oluşturmak söz konusu olduğunda aydınlatmanın anahtar olduğunu bilir. Ama alanınızda güneşli pencereler yoksa ne olur? Neyse ki, penceresiz odalar bile birkaç dekorasyon ipucu düşünülerek daha hafif görünebilir. İşte doğal ışık almayan karanlık bir odayı nasıl aydınlatabileceğinizi öğrenmenize yardımcı olacak birkaç ipucu.Yapay Işık'ı Kullanın

Yüzlerce yıl önce, doğal ışık kaynakları olmayan bir oda karanlığa mahkum olabilir. Neyse ki, günümüz ışık kaynaklarına kolay erişimimiz, herkesin donuk bir odayı ışıkla dolu parlayan bir alana dönüştürebileceği anlamına gelir.

Farklı aydınlatma seçeneklerine göz atmak için yerel IKEA veya mobilya mağazanıza gitmek için bunu mükemmel bir bahane olarak kullanın. Birkaç yerden veya masa lambasından fazlasına ihtiyacınız varsa, tepegöz fikstür seçeneklerini de araştırmayı düşünün. Odanızda daha iyi bir ışık hissi oluşturmanın anahtarı, alanınızı aydınlatmaktan sorumlu yumuşak ve sıcak yapay ışık miktarını çivilemektir.


Eviniz İçin Yapay Aydınlatma Fikirleri

Nereden başlayabileceğinizden emin değil misiniz? Karanlık bir odayı aydınlatabilecek ışık armatürlerini ve sıcaklıkları seçmek için bu konuları kullanın:

1. Havai Aydınlatma

Tepegöz aydınlatma, bir alanı aydınlatırken göz önünde bulundurmanız gereken ilk öğedir. Bunun nedeni, bir tepe lambasının ışıklandırma etkisinin duvarları yıkayacak ve tüm odanın havasını ayarlayacak olmasıdır. Bu nedenle, burada bir denge sağlamak önemlidir; tepe lambaları, odayı aşırı güçlendirmeden ve istenmeyen gölgeler oluşturmadan sıcak ışık sağlamalıdır.

Buzlu veya yumuşak beyaz ampuller, sert tonlar oluşturmadıkları için tepegöz aydınlatma için mükemmeldir. Maksimum tasarım etkisi için, tepe lambanız için çarpıcı bir avize veya ışık fikstürü seçin. Alternatif olarak, tonlu tutun ve köşe lambaları ve apliklerle stili yükseltin. 2. Gömme Aydınlatma

Tepe lambasından daha az rahatsız edici bir şeye mi ihtiyacınız var? Bu senin için doğru seçim olabilir.

Bazen can aydınlatma olarak da bilinen gömme aydınlatma, tavanla yıkanan ışık armatürlerini ifade eder. Bu ışıklar fazla yer kaplamıyor, ancak ışığı bir odaya eşit şekilde yayabiliyorlar. Gömme aydınlatma kurulumunu dikkatlice planlamak, daha karanlık bir odanın dikey alan gerektirmeden iyi aydınlatılmış ve doğal görünmesine yardımcı olabilir.Uzmanlar LED gömme ışıkların renk dizisinin araştırılmasını önerir. Beyaz aydınlatma genellikle odadaki boya renkleriyle garip reaksiyonları önlemek için tercih edilir. Ayrıca, gün boyunca istediğiniz aydınlatma seviyesini özelleştirmenize yardımcı olabilecek bir ışık kısıcısı eklemeye de bakmalısınız.

3. Vurgu Aydınlatma

Karanlık bir odayı aydınlatmak tekdüzeliği gerektirmez. Alanınızın işlevselliğini düşünün. En karanlık odanız romantik bir ambiyans istediğiniz yemek odasımı yoksa odaklanmış çalışma ve sessiz okuma süresinin öncelikli olduğu bir ev ofisi mi? Seçtiğiniz vurgu aydınlatması, ayarlamanız gereken ruh haline bağlı olacaktır.

Sessiz okuma köşeleri, tüm odayı aydınlatmadan kitap köşesini aydınlatan bir masa lambası veya çarpıcı zemin lambası aracılığıyla sıcak ışıkla doldurulmalıdır. Yatak odaları genellikle iyi bir gece uykusuna yerleşmenize yardımcı olabilecek komodinin lambaları veya duvar aplikleri aracılığıyla yumuşak ışığa ihtiyaç duyar. Benzersiz amaçlar için kullanılabilecek şık ışık armatürleri seçerek yapay aydınlatmanıza boyut katın.


Duvar Renginizi Değiştirme

Bir avuç şık ve parlak lambaya yatırım yaptıktan sonra bile, duvarlarınıza yanlış renk sıvanmışsa, iyi aydınlatılmış bir oda vizyonunuz kısa düşebilir.

Doğal ışıktan mustarip olmayan bir odada, alanınızı aydınlatmanın en iyi yolu, yapay olarak üretebildiğiniz ışığı vurgulayan renklere yatırım yapmaktır. Bu, ışık eksikliğinizi vurgulayan koyu tonlardan her zaman uzak durmanız gerektiği anlamına gelir.

Ancak bu, seçeneklerin eksik olacağı anlamına gelmez. Düşük ışıklı odalar için en iyi boya renklerinden bazıları lavanta, toz mavisi, yumuşak gri ve parlak turuncuyu içerir ve ihtiyacınız olan çeşitli palete erişmenizi sağlar.

Zeminleri Aşırı Karıştırmaktan Kaçının

İnsanların odalarında yaşadıkları yaygın bir sorun, yer eksikliğidir. Dağınık bir görünüm bir alanın daha da karanlık görünmesini sağlayabilir, bu sorun çok fazla ışık olmayan odalarda daha da büyür.

Bu sorunla uğraşıyorsanız, bunun yerine depolama için duvar alanınızı kullanmayı düşünün. Zemini boşalttığınızda, odanızın daha büyük ve daha hafif görünmesini sağlarsınız. Ayrıca, içinde olmanın da tadını çıkarabileceğiniz dağınıklıksız bir alana sahip olmanın tadını çıkaracaksınız.

Köşeye Büyük Boy Lamba Koyun

Köşeler aydınlatma sorunları olan bir odada kolayca kaybolabilir. Bazen, iyi aydınlatılmış odalar bile bir alanın köşelerine ışık getirmek için mücadele eder.

Herhangi bir alanda ışık görünümünüzü en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olacak basit bir dekorasyon ipucu, köşeye düzgün bir şekilde sokabileceğiniz büyük boy bir zemin lambasına yatırım yapmaktır. Lambayı açtığınızda, odanıza ışık dökülecektir. Ayrıca, genellikle karanlık veya çorak olan bir köşeye bir amaç vereceksiniz.

Aynaya Yatırım Yapın (veya Çok)

Aynalar zaten bir odanın boyutunun görünümünü artırmak için bilinir. Bu, yansıtıcı özelliklerinin bir sonucu olduğundan, karanlık odaları düzeltmek için de harika tasarım araçlarıdır.

Size çok az ışık veren küçük bir pencereniz varsa, aldığınız ışık miktarını yükseltmek için karşı tarafa bir ayna yerleştirin. Yapay ışık kaynaklarının diğer tarafına bir ayna yerleştirmek de faydalıdır. Onlar, odanın etrafında alacağınız ışık miktarını sektirmenize yardımcı olabilecek harika bir dekorasyon parçasıdır - daha aydınlık bir alan yanılsaması yaratır.

Ayarlanabilir Ayarlarla Aydınlatma Anahtardır

Doğal ışık gün boyunca değişir. Sabah ilk uyandığınızda odanıza güneş ışığı akabilir. Akşam yemeği için yerleşmeye başladığınızda, akşam için yavaşça kaybolmaya başlar.

Bu varyasyonu ışıkta çivilemek, ev sahipleri ve daire kiracılarının doğal güneş ışığı eksikliği yaşarken mücadele ettiği yaygın bir konudur. Ambiyansın doğru olmasını istiyorsunuz, ancak öncelikle yapay ışık kaynaklarına güvenerek aynı etkiyi nasıl elde edebilirsiniz?

Birçoğu için cevap, manuel karartma ayarlarına sahip ışıklara yatırım yapmaktır. Sabahları, dış dünyayı taklit etmek için gününüze daha parlak bir dokunuş ekleyebilirsiniz. Yatmaya hazırlanırken, uyumadan önce kendinizi çok fazla ışıkla bunaltmamak için parlaklığı da düşürebilirsiniz.

Doğal Işık Olmadan Karanlık Bir Odayı Aydınlatmak

Doğal ışığı olmayan karanlık bir odayı nasıl aydınlatana kadar mücadele ediyorsunuz? Güvenebileceğiniz doğal güneş ışığı yoksa, yaratıcı etmenin zamanı geldi. Yapay aydınlatma, aynalar ve diğer dekorasyon fikirleri loş bir odayı aydınlatabilir ve evinizde keyifli bir yer haline getirebilir.

Görünüşe göre denge kilit nokta. Bu aydınlatma hilelerinden birkaçını göz önünde bulundurarak, hak ettiğiniz aydınlatma ile ruhunuzu yükselten bir odaya ulaşma yolundasınız.


976 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

DEPREME PERDE

Comments


bottom of page