top of page

İÇ MEKANDA ORYANTAL STİLİ

Dünyanın en popüler iç mekan stillerinden biri olan oryantal tasarım evin her alanında görülebilir. Ama terimin kendisi aslında ne anlama geliyor?

Gerçek şu ki, oryantal tasarım, neredeyse sonsuz sayıda özellik ve stili kapsayan, farklı insanlar için farklı şeyler ifade edebilir. Burada, terime daha yakından bakıyoruz, tasarımın kökeni ve modern evde ne anlama geldiğine

Tarihsel olarak, oryantal tasarım , Doğu Asya uluslarından öğelerin hem sanatsal hem de işlevsel özelliklerine atıfta bulundu . Bu havza genellikle Çin, Japonya ve Vietnam veya Tayland gibi diğer çevre ülkelerden gelen ürünlere atıfta bulunur .

Zamanla, Asya kültürünün etkisi Batı tasarımında daha belirgin hale geldikçe, terime daha geniş bir kullanım alanı verildi. Modern dünyada, oryantal tasarım, nerede yaratıldıklarına bakılmaksızın, sanatı veya işlevi bir bütün olarak Asya kültürlerinden ilham alan ürünleri ifade etmek için yaygın olarak kullanılır. Günümüzde oryantal tasarım , Çin'den Hindistan'a ve ötesine kadar çok çeşitli ülkelerde görülen ortak tasarım özelliklerini ifade eder .
Oryantal tasarımın iç mekanınıza dahil edilmesinin sayısız yolu vardır. Genellikle, Hint ipekleri veya Fas tarzı kilimlerle ilişkili parlak renkler , bir alana biraz enerji ve canlılık enjekte etmek için kullanılabilir. Öte yandan, Doğu Asya'dan geleneksel bir ahşap sandalye veya eski yemek masaları kullanmak, bir odaya lüks duygusu getirmeye yardımcı olabilir.

Ancak, oryantal tasarımı dahil etmek çoğu zaman basit estetiğin ötesine geçer. Genellikle bu motifleri , temsil ettikleri yaşam biçiminin bir hatırlatıcısı olarak evimize sokarız . İster lotus esintili bir kilim, ister vinç motifli çarpıcı lake dolap olsun, bu ürünler bize uyumun önemini ve hayatımızda en çok anlam ifade eden değerleri hatırlatıyor.28 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

DEPREME PERDE

Comments


bottom of page