top of page

İÇ MEKANDA FENG SHUİ ESİNTİLERİ

Feng shui, elementler arasında denge ve uyum bulmaya çalışan eski bir Çin felsefesidir. Feng shui'yi birleştirmek, Batı tasarım konfor veya estetik ilkelerinin ötesine geçer. Bunun yerine, pozitif enerji akışı yoluyla sağlanan fiziksel ve zihinsel sağlığa, başarıya ve sağlıklı ilişkilere vurgu yapar.

Genellikle yerleştirme sanatı olarak adlandırılan feng shui, en basit ifadeyle “Chi” veya enerjiyi optimize etmek için farklı unsurları konumlandırmakla ilgilidir. Terim iki kelimeden oluşur: rüzgar anlamına gelen “ feng ve su anlamına gelen “ shui

Feng shui ilkeleri hayatın birçok unsuru için geçerli olsa da, genellikle iç tasarımda uygulanmaktadır çünkü feng shui analizinde kullanılan araçlar bir ev bağlamında en kolay şekilde uygulanabilir. Feng shui'nin beş önemli unsuru ahşap, metal, toprak, su ve ateştir.

Ahşap Büyümeyi ve canlılığı sembolize eder. Ahşap eşyaları alanınıza yerleştirmek kişisel gelişimi teşvik eder. Bitkiler ve ahşap mobilyalar bu öğeyi eklemenin kolay yollarıdır.

Metal Mantık ve zekayı sembolize eder. Bilgiyi ve zihinsel keskinliği destekler. Bu öğeyi metal çerçeveler veya heykeller ile mekanınıza ekleyin .

Toprak Kararlılığı ve dengeyi sembolize eder. Topraklamaya ve stabilize etmeye yardımcı olur. Kayalar, kristaller ve manzara görüntüleri ile toprak elementini içeri getirin .

Su bilgeliği ve dinginliği sembolize eder. Netlik ve rahatlama ile yardımcı olur. Aynalar, yansıtıcı yüzeyler ve akvaryumlar, su elementini mekanınıza eklemenin yollarıdır.

Ateş Tutku ve enerjiyi sembolize eder. Dönüşüm, genişleme ve oynaklığın temsilcisidir. Alanınızı ateşle geliştirmek için mumlar ve kırmızı nesneler kullanın.


Bagua Haritası

Feng shui ev tasarımındaki en yaygın araç bagua haritasıdır. Bagua haritası, belirli bir alandaki enerjiyi analiz etmeye yardımcı olur ve akışı geliştirmek için alana hangi öğelerin getirilmesi gerektiğini önerir. Bagua haritasındaki dokuz çeyreğin her biri, dekorunuzu bilgilendirmeye yardımcı olabilecek, onunla ilişkili bir öğeye ve renge sahiptir. Dokuz kadran; Zenginlik, Şöhret, Sevgi, Aile, Sağlık, Çocuklar, Bilgelik, Kariyer ve Yardımsever İnsanlardır.


Batı Bagua Haritası Nasıl Kullanılır

Feng shui'de yeniyseniz, bagua haritasını uygulamanın en basit yolu, onu kat planınızın üzerine yerleştirmektir. Basitçe kat planınızı çizin ve dokuz çeyrek bagua haritasını üstüne yerleştirin. Kapı güneye bakmalı ve alttaki üç kareden biriyle aynı hizada olmalıdır.

İnsanların bütün bir evi veya daireyi feng shui yapması yaygın olsa da, bagua haritasını istediğiniz kadar büyük veya küçük bir alanda kullanabilirsiniz.


Genel Feng Shui Dekorasyon İpuçları

1. Ön kapınızla iyi bir izlenim bırakın. Enerjiyi evinize çekmek için hoş bir ön kapıya ihtiyacınız var.

2. Dağınıklığı temizleyin. Çok fazla dağınıklık, enerjinin akmasını engeller ve aynı zamanda beyninizi darmadağın eder. Temiz bir alan size nefes almanız ve kafanızı boşaltmanız için alan sağlar.

3. Kristallerden yararlanın. Aşk için gül kuvars, koruma için turmalin veya şifa ve zenginlik için sitrin kullanın.

4. Havanın ve ışığın içeri girebildiğinden emin olun. Hava, feng shui'nin anlamı için önemli bir bileşen olduğundan, içeri girmesine izin verilmelidir. Doğal ışık ve havanın birleşimi iyi enerji ve gençleşme getirecektir.

5. Yatağı ve masayı kapılara doğru yerleştirin. Girişe bakmak gücü artırır ve kırılganlığı en aza indirir.

6. Doğal bir element ekleyin. Her odayı bir houseplant ile dekore edin. Sadece enerjiyi iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda sağlığı da artırır ve havayı doğal olarak arındırırlar.

Kaynak: invaluable

1.031 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

DEPREME PERDE

Commentaires


bottom of page