top of page

ENSTELASYON SANATI

Enstelasyon ( yerleştirme ) sanatı, mekana özgü, üç boyutlu çalışmaların sanatsal bir türünün dışavurumu olarak sergilenen çalışmalardır. İzleyici ya da ziyaretçi katılımı bu sanat türünde ön plandadır. Açık veya kapalı mekanlarda yapılan bu çalışmalar kısacası her yerde yapılabilir ve ziyaretçilere sunulabilir. Mekan odaklı olduğundan mimari ve iç mimari için de önemli olduğunu söyleyebiliriz.


Enstelasyon Sanatının Tarihi


Enstalasyon sanatı, oldukça yeni ve genç bir sanattır. Avrupa’da 1960’larda ortaya çıkan enstelasyon, o zamanlar “asamblaj ve çevresel düzenleme” terimleri ile adlandırılmaktaydı. Enstalasyona bir sanat olarak değil, eserler sergilenirken kullanılan bir düzenlenme stili olarak bakılmaktaydı. Enstalasyon sanatı ilk kez Robert Smithson tarafından yapılmıştır. Smithson, enstalasyon sanatını mekana bağlı ve mekandan bağımsız olarak iki kategoride gerçekleştirmiştir. 1980’den itibaren enstalasyon sanatı örneklerinde doğal malzemeler ve dokular yanında dijital destek unsurları olarak video, ses, bilgisayar, internet gibi araç ve ortamlar da dahil olmuştur.


İç Mimaride Enstelasyon Örnekleri


1) Urban Jungle Vertical Park

Estonya’nın Tallinn şehrindeki bir alışveriş merkezi içerisine dikey bir şekilde uygulanan enstalasyonda, 700 m2’lik alan içerisinde ve 30 mt yükseklik boyunca ortak bir kimlik oluşturmak ve ziyaretçilerin vakit geçirmeleri için sade ama dikkat çekici bir mekân yaratmak hedeflenmiştir. Geometrik modüllerin birleşiminden oluşan tasarım organik bir düzende dikey olarak büyümektedir ve bunu gerçekleştirirken bitkiler ile insanların toplanacakları ve vakit geçirecekleri mekanlar oluşturmuştur. Gerektiği zaman yeniden düzenlenebilecek şekilde çelik malzemeden üretilmiş elemanlar tırmanıcı bitkilerin de yükselmesine olanak sağlayacağı ve böylece tasarımın zaman içerisinde doğanın dengesine kavuşacağı düşünülmüştür.


2) Bourrasque


İngiliz tasarımcı Paul Cocksedge’ in eseri olan Bourrasque, sanki rüzgarda uçuşan kağıtlar gibi görünen bir enstalasyondur. 200 adet A3 boyutundaki kağıdı elle şekillendirerek 25 metrelik bir alana yerleştirmiştir. Lyon’daki bir otelin önünde bulunan bu enstalasyon, ışıklar sayesinde bir bütün oluşturmuştur.


3) Rainbow Thread Installations

Meksikalı sanatçı Gabriel Dawe, iplikten yapılmış ve gökkuşağı benzeri renklere sahip, mekana özel enstalasyonlar yaratmıştır. Öncelikle tekstil ortamının keşfine odaklanan dawe, parıldayan, canlı bir heykel oluşturmak için binlerce renkli ipliği bir araya getirerek bir tür enstelasyon oluşturmuştur.
164 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

DEPREME PERDE

bottom of page