top of page

İÇMİMARİ STİLLER VE KONSEPTLER -RUSTİK STİLİ

Güncelleme tarihi: 18 Eki 2021

Rustik oldukça geniş olmakla birlikte, pek çok tasarım stillerini içine alabilir. En temel tanımıyla rustik, doğal, kaba, eski ve gündelik bir tasarımı tanımlar, bu nedenle rustik olabilecek birçok stil vardır - her biri diğerinden büyük ölçüde farklıdır -. Bazıları Toskana, kıyı, yazlık, orman evi veya geleneksel olarak adlandırlıp, rustik olarakta değerlendirilebilir.

Rustik kelimesi Fransızca kökenlidir. Pencere üstlerine takılan ahşap korniş ve kırsal, köy görünüşü gibi anlamları vardır. Doğallığı ve eski unsurlar barındırmasıyla ön plana çıkan rustik stil son yıllarda ülkemizde de oldukça moda. Rustik dekorasyon için, doğallığın ve rahatlığın simgesidir diyebiliriz.

İster kır evi ister kıyı olsun, rustik bir evin belirleyici özelliklerinden biri doğal malzemelerin kullanılmasıdr. Bu, çok sayıda (hem mobilyalarda hem de tavanlarda/duvarlarda) ahşap, taş, çuval bezi ve kanvas gibi kumaşlar anlamına gelir. İç mimar Katie Hodges, "Rustik tasarım, özünde organik unsurların en doğal hallerinde kullanılmasıdır" diyor . Tasarım basit, doğal ve bu konuda dünyevi bir hissiyatı vardır. Hammaddeler de yaygındır, bu nedenle şık, parlak bir burl ahşap bulmak yerine, daha fazla geri kazanılmış ve bitmemiş ahşap ve taş bulursanız stilinize çok daha iyi uyacaktır.
Eğer siz de evinizi rustik stille dizayn etmek istiyorsanız yapmanız gerekenler çok basit. Nötr renkler ve toprak tonları ile siyah – beyaz uyumu bu stilde en çok kullanılan renklerdir. Antik ve eski, vintage eşyaları kullanmaktan çekinmeyin. Seramik mermer ve doğal taşlara bolca yer verin. Naturel dokular kullanın ve modern dokunuşlar yapmayı unutmayın.
245 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

DEPREME PERDE

Comments


bottom of page