top of page

MEKANSAL DOKU

Mekansal kurgunun var olduğu birçok alanda doku kullanımı göze çarpan bir detay olur. Doku, bir yüzeyin üç-boyutlu yapısından dolayı sahip olduğu özel bir niteliktir. Doku sürekli devam eden bir desenin yüzeyinin pürüzünü veya herhangi bir 3 boyutlu hissini gösterir. Tasarım elemanlarından biridir.
İÇ MİMARİDE DOKU


Mekanda doku kullanımı ciddi bir öneme sahiptir. Bunun nedeni dokunun sadece verdiği his değil, aynı zamanda görsel tasarımın bütünlüğüne oluşturduğu katkıdır. Bu şekilde yaşayan mekanların oluşturulması sağlanır.Bir mekanın ergonomik olması kadar doku kullanımı da çok önemlidir. Dokusal his, fiziksel ve görsel dokuya benzer şekilde bilinir fakat aslında aynı zamanda algılar ile de ilgilidir. Örneğin aydınlatmanın kendisi ne fiziksel ne de görsel olarak dokuludur, fakat mekandaki dokuya dahildir. Mekandaki ışığın parıltısı, bütün alanda inanılmaz bir yumuşaklığa veya tam tersi sert bir görünüme dönüştürebilir.Dokuyu şekillendiren tekrar, ritim, denge ve vurgu faktörlerinin dışında renk, ışık, ve biçim faktörleri de dokunun oluşumunda etkilidir. İç mekanda kurgulanan doku etkisi, farklı ışık şiddeti, geliş yönü veya ışığın rengi ile büyük oranda değişebilmektedir. Öte yandan dokuyla bir bütün olan renk kavramı da değişiklik gösterdiğinde aynı türde olan dokular farklı şekilde algılanabilmektedir. Biçim etkeninde ise farklı biçimlere sahip yüzeylerde aynı doku etkileri farklı algılanabilmektedir. Bu noktada, kullanıcının tasarımı okuyabilme veya yorumlayabilme kabiliyetinin de değişkenlik gösterdiği unutulmamalıdır.


Doku etkisinin güçlü veya zayıf olarak algılanmasında renk faktörü belirleyicidir. Örneğin birimlerin tekrarı ile oluşan doku etkisinin renk değişimi sonucu farklılaştığı görülmektedir. Beyaz renkteki birimlerin tekrarının daha zayıf bir doku etkisi yarattığı, ancak siyah renk kullanıldığında doku etkisinin güçlendiği değerlendirilmektedir


MEKANDA DOKU KULLANIMI ÖRNEKLERİ


1. Farklı dokuları bir arada kullanarak farklı bir ambiyans yaratılabilir. Örneklemek gerekirse kullanılan kitaplık, halı ve duvarda kullanılan kaplamalar pratik bir örnek olabilir.


2. Dokusal ürün tasarımı da bu kurguyu sürdürebilir niteliktedir. Mermer geniş yüzeyli bir masa veya ahşap bir sehpa ile bu kurguyu oluşturmak mümkündür.3.Birbirinden farklı dokular denge sağlamak için ideal bir kullanımdır. Kanepeler ve koltuklar gibi kumaşın belirgin alanlarının ötesine bakmayı ve perde, panjur ve abajurları denklemin dışında bırakmamak gerekir.4.Aydınlatma, doku söz konusu olduğunda en çok katmanlı konudur. Farklı kaynak tarzlarını karıştırmak, doğru ampul sıcaklığını seçmek ve ışık kaynaklarını odaya farklı seviyelerde yaymak dikkat edilmesi gereken bir unsurdur.
283 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

DEPREME PERDE

Comments


bottom of page