top of page

Nostaljik Retro İç Mekanlara Sahip 10 Restoran

Aslında ne kadar 90larda doğmuş ve 2000ler dönemlerinde yaşamış olsam da sanki eski dönemlerin filmlerini, kitaplarını, dergilerini okudukça ve inceledikçe sanki her incelediğimde o dönemleri birer birer yaşamış hissine kapılmıyor değilim sanki. Özellikle de eski Amerikan filmleri ne zaman izlesem sanki bende kendimi filmin içinde buluyorum gibi sanki. Bundan esinlenerek neden bir eskilere şöyle bir gitmiyoruz ve nostaljik Retro iç mekanları inceleyelim dedim. Şimdi koltuklarımıza yaslanalım kendimizi Retro dönemlerine bırakalım. 😊

  • Cafe Banacado; Stockholm,İsveç

Mimarlık stüdyosu ASKA tarafından Stockholm'de tüm gün açık bir kahvaltı kafesi olan Cafe Banacado'da Wes Anderson'un filmlerinden gelen tasarım etkileri Küba estetiğiyle çarpışıyor.

Şakacı retro setleriyle tanınan Amerikalı film yapımcısı Anderson'ın görsel stili, tipik olarak, geometrik yerleşik kanepelere ve Stockholm restoranındaki büyük bir aynada yansıtılan özel masalara benzer cesur simetrik düzenler içerir.  • Maido; Londra,İngiltere

Yerel tasarım ofisi Child Studio , Londra'daki eski bir postaneyi, 1960'ların son modernist binasının stilini yansıtan iç mekanlara sahip bir suşi restoranına dönüştürdü. Restoranın retro unsurları arasında koyu kiraz ağacından paneller, cam blok duvar ve Mies van der Rohe'nin küçük yuvarlak masaları kucaklayan ikonik MR10 sandalyesinin sıralarının üzerinde asılı duran yumuşak mavi kesonlu tavan yer alıyor.


  • Elgin Cafe; Hindistan

Hindistan , Udaipur'dan temin edilen zümrüt yeşili granitten büyük blok zeminler, Pencap'ta bir zamanlar harap olan tarım arazisi üzerine inşa edilmiş bir restoran olan Elgin Cafe'nin merkezinde yer alıyor. Mimarlık ve iç tasarım stüdyosu Renesa, cesur maksimalist tasarımı kutlayan tamamen yeşil alana kavisli hasır sandalyeler ve çeşitli saksı bitkileri ekleyerek sanki dış mekan hissi ile mekanı tamamlamıştır.


  • Abstinence; Fransa

Abstinence, alçak lake cilalı koltuklar ve aplik ışıklarla süslenmiş ahşap paneller dahil olmak üzere geleneksel Fransız birahanelerinde yaygın olarak bulunan malzemeleri içeren zarif bir Paris restoranıdır. Proje, yerel stüdyo Lizée-Hugot tarafından yapılan ilk projedir ve ayrıca boru şeklindeki çelik mobilyalara ve kuşgözü akçaağaç, zeytin ve ten rengi deri gibi 1970'lerin iç tasarımını hatırlatan diğer unsurlara sahiptir.


  • Harvey House; ABD

"Tren yolculuğunun altın çağını" uyandırmak için yaratılan, Wisconsin'deki eski bir demiryolu bagaj teslim binası, orta batı eyaletinde 1930'lar ve 1940'ların akşam yemeği kulübü kültüründen ipuçları alan retro bir restorana dönüştürüldü. Brooklyn merkezli Home Studios tasarım ofisi , eski tavan kirişleri ve sürgülü kapılar gibi mekanın özgün tasarım özellikleriyle koyu renkli ahşap mobilyalar, eski fayanslar ve dokunsal döşemelerin bir karışımını birleştirdi.


  • Budapeşt Cafe; Avustralya

Melbourne'deki Budapeşte Cafe, Anderson'ın retro tasarıma selam veren tuhaf bir tarza sahip filmlerinden ilham alan bir başka restoran. Stüdyo Biasol, mekanı, yumuşak pembe iç mekanlara ve film yapımcısının eğlenceli simetrisini ve nostaljik renk paletini çağrıştıran ilginç mimari motiflere sahip, Anderson'ın 2014 uzun metrajlı filmi The Grand Budapest Hotel'e övgü olarak tasarladı.


  • Jackie; Finlandiya

Adını rahmetli müzisyen Scott Walker'ın Jackie adlı şarkısından alan bu Helsinki barı, aynı zamanda yemek servisi de yapan tasarımcı Joanna Laajisto'ya 1960'ların ve 1970'lerin İtalyan lounge müziği ve 1970'lerin Fransız kozmik diskosunun bir fikir edinmesi için bar sahibi tarafından verilmesinden sonra yaratıldı. Laajisto, "Koyu yeşil duvarlar ve uzun taba rengi deri kanepelere sahip tavan sizi alıp götürebilir, belki de 1970'lerde Milano'da bir bara götürür," dedi. "İtalyan mimar Gae Aulenti tarafından 1965 yılında tasarlanan bir Pipistrello masa lambası bu yanılsamayı güçlendiriyor."  • Pirana; The UK

Retro tabelalar ve kırmızı banket koltukları, Sella Concept tarafından Londra'da bir restoran olan Piraña'da 1950'lerin Amerikan lokantalarının iç mekanlarına saygı duruşunda bulunuyor. Cesur şekiller ve renkler, ısmarlama bir yeşim terrazzo zemin, kavisli ahşap çıtalarla kaplı bir çubuk ve geleneksel lokantaların renk paletini andıran çok sayıda kırmızı vurgu da dahil olmak üzere alan boyunca devam ediyor. Dairesel lambalar, yuvarlak kafe masalarına uyum sağlar ve eğlenceli bir geometrik detay ekler.


  • Mimi Kakushi, Birleşik Arap Emirlikleri

İngiliz firması Pirajean Lees, bir gece kulübünden dönüştürülmüş bu zengin dokulu Dubai restoranında Japonya'nın 1920'lerin caz çağının ruhunu kanalize etti. Stüdyo, ışığı kıran boncuklu perdeler ve aynalı masaların yerleştirilmesiyle Mimi Kakushi'de bir parti temasını sürdürürken, ısmarlama bir vitray pencere renkli bir cazibe katıyor.


  • Caffettiera Caffe Bar; Kanada

1970'lerin tarzı Rubik's Cube aynalar ve dama tahtası gibi görünen karo zemin, Montreal şehir merkezindeki bir kahve barı olan Caffettiera Caffé Bar'da Vans eğitmenlerinin yıldızları .

Kanadalı stüdyo Ménard Dworkind , suni ahşap plastik laminat panellere kavisli aynalar monte ederken, 1990'ların ikonik süper modellerinin çerçeveli fotoğrafları duvarları çizerek müşterileri ortak bir nostalji duygusuyla birbirine bağlamayı hedefliyor.


Güzel bir nostalji treniydi ben şimdiden gittim geldim bile eski zamanlara . Eğer sizin de bu seride beğendiğiniz nostaljik restoranlar varsa lütfen yorumlarda belirtmeyi unutmayalım. (Her yorumu okuyor olacağım.)

121 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page